Dojazd i położenie
Schematyczna mapka z umiejscowieniem Skalbmierza
Zdjęcie satelitarne fragmentu Skalbmierza (ok. 2005 r.)

Skalbmierz położony jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie kazimierskim, nad rzeką Nidzicą. Administracyjnie gmina Skalbmierz graniczy z gminami Kazimierza Wielka i Czarnocin (powiat kazimierski), Działoszyce (powiat pińczowski), Pałecznica (powiat proszowicki) oraz Racławice (powiat miechowski).

Miasto posiada świetne warunki ekologiczne, albowiem w promieniu ponad 50 km nie ma uciążliwego przemysłu. W krajobrazie gminy dominują pola uprawne. Lasy zajmują powierzchnię zaledwie 10 ha.

W mieście krzyżują się drogi wojewódzkie: Jędrzejów - Brzesko (768) oraz Olkusz - Skalbmierz (783).